Nová cyklotrasa Eurovelo spojí Detvu s Banskou Bystricou

Konečne sa dočká aj stredné Slovensko. Cez Detvu a Banskú Bystricu povedie nová trasa Eurovelo 16. Trasa bude začínať v Chorvátsku a cez štáty ako Slovinsko, Rakúsko, Slovensko, Orava, Poľsko, Grónsko. Trasa bude končiť v Artritíde na severnom póle, kde bude mať EÚ novú základňu.

Ako prvá trasa bude realizovaná časť práve na Slovensku a to medzi mestami Detva a Banská Bystrica (podľa nového územného členenia od roku 2030 bude Detva, mestská časť Banská Bystrica).

Ministerstvo už vypísalo súťaž na dokumentáciu. Išlo o medzinárodný tender, ale nakoľko sa doňho prihlásilo veľa zaujemcov, súťaž zrušili a zadali na priamo za 2 000 000€.  Náklady budú samozrejme refinancované EÚ cez operačný program pod kontrolou nezávislej komisie Eurovela a našich Europoslancov.

Už unikli aj výsledky štúdie ešte len vypísanej sútaže. Na nasledovnom obrázku vidno trasu novej cestičky.

Trasa začne na medzinárodnom letisku, na námestí v Detve a bude pokračovať smerom na Hrochoť cez chránené územie Poľana. Tam sa rozhodne či bude tunel. Ďalej pôjde trasa smerom na Hrochoť a pri drevenom kostolíku (ten sa bude musieť samozrejme posunúť) zahne jemne doľava. Do Banskej Bystrice príde trasa priamo popod Urpín a Urpiner.

Trasa už má aj harmonogram výstavby, uvažuje sa, že otvorenie by malo byť 1. apríla 2026. Stále sa ale zvažuje, či tam pustia aj cyklistov alebo to nechajú na skúšku pre autá.

 

[contact-form-7 404 "Nenájdené"]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.