Mníchov pridal nový bikesharing MVG RAD.

Slovíčko “pridal” je napísané úmyselne. Doteraz ste mohli v Mníchove, ako aj v iných nemeckých mestách využívať verejné bicykle nemeckých železníc DB tzv. Call a bike. Od jesene minulého roka Mníchov spustil aj vlastné verejné bicykle.

Sú postavené na systéme nextbike (nemeckej platforme bikesheringu), kde sa v súčasnosti môžu požičať bicykle (1200 tzv. smart bikov) z 25 staníc. Ďalších 100 staníc, odkiaľ sa budú dať požičať bicykle, sa má spustiť do konca tohto roka. Systém spravuje mníchovský dopravný podnik (MVG). Zaujímavé je spoplatnenie systému. Je založený na minútovej tarifikácii, kedy platíte za požičanie bicykla 8 centov, pričom, ak si kúpite abonentskú kartu, máte nárok na polhodinu jazdy zadarmo. Abonenti vlastniaci tzv. ISAR card a študenti môžu využívať zľavu na jazdu, a to 5 centov za minútu. Ak vám teda jazda do cieľa trvá napr. 13 minút zaplatíte iba 65 centov. Ročná predplatná karta stojí 48 Euro, s ISAR kartou 36 euro a študenti zaplatia za polrok 12 euro.

stanica s MVG bicyklami

Verejné bicykle tak tvoria vhodný doplnok k sieti MHD, keďže ich môžete nájsť najmä na autobusových, električkových zastávkach alebo pri staniciach metra.

MVG_1793.jpg.2015-10-09-14-26-35

Samotné bicykle využívajú zadávanie špeciálneho kódu na odomykanie/zamykanie. Smart aplikácia je samozrejmosťou systému.

integrovaný zámok na bicykli

Súčasťou bicykla je aj integrovaný zámok.

parkovanie do MVG dokov

Parkovanie bicykla do dokovacích staníc je intuitívne.

 

zdroj:www.mvg.de

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.