Lyon plánuje vybudovať 12 expresných cyklotrás s 355 km

V oblasti Veľkého Lyonu ohlásili prevratný plán. Ten počíta s vybudovaním 355 km cyklotrás, ktoré by mali spájať okolie metropole s centrom mesta. Ide v podstate o regionálne cyklodiaľnice, niektoré skutočne o zaujímavej dĺžke. Plán je ambiciózny a počíta, že sa cyklotrasy vybudujú v rokoch 2026-2030. Reálne sa vybuduje cez 250 km nových cyklotrás, počíta sa totiž už s existujúcim 100 km cyklotrás.

Samotný koncept prevzali od miest ako je Kodaň alebo Amsterdam a prispôsobili podmienkam Lyonu. Niektoré cyklodiaľnice budú skutočne dlhé, napríklad č.3 bude spájať Quincieux s Givorsom (57 kilometrov) alebo č.5 medzi Saint-Fons, Francheville a Bron (46 kilometrov). Trasa č.1 zase bude skoro úplne segregovaná, aby boli cyklisti chránení od motoristov a nemuseli jazdiť spolu s autami.

Plán cyklodiaľníc v okolí Lyonu

1 : Vaulx-en-Velin / Saint-Fons
2 : Cailloux / Mions
3 : Quincieux / Givors
4 : Lissieu / Villeurbanne
5 : Saint-Fons / Francheville / Bron
6 : Rillieux-la-Pape / Saint-Genis-Laval
7 : Rillieux-la-Pape / Solaize
8 : La-Tour-de-Salvagny / Bron
9 : Jonage / Saint-Genis-Laval
10 : Marcy-l’Etoile / Meyzieu
11 : Craponne / Chassieu
12 : Lyon / Saint-Priest
13 : Rillieux-la-Pape / Corbas

Trasy sú vedené tak ako boli vedené niektoré rímske cesty zo všetkých svetových strán.

Celkovo 49 z 59 obcí bude obslúžené týmito cyklotrasami tzv. Voies Lyonnaises (Albigny-sur-Saone, Bron, Cailloux-sur-Fontaines, Caluire, Champagne, Charbonnière, Chassieu, Collonges, Couzon, Corbas, Curis, Dardilly, Solaize, Décines , Ecully, Feyzin, Francheville, Genay, Givors, Grigny, Iriny, Jonage, La Mulatière, La-Tour-de-Salvany, Limonest, Lissieu, Lyon, Marcy-l’Etoile, Meyzieu, Neuville, Oullins, Pierre-Benite, Quincieux, Cailloux, Rillieux, Saint-Fons, Saint-Genis-Laval, Fontaines-Saint-Martin, Fontaine-sur-Saône, Saint-Germain, Saint-Priest, Saint-Romain, Sainte-Foy-lès-Lyon, Tassin, Vaulx -en -Velin, Craponne, Vénissieux, Vernaison a Villeurbanne). Sieť je naplánovaná tak, aby 3/4 obyvateľov zo spádových obcí mali dostupnosť k cyklotrasám do 10 min.

Vizualizácia riešenia cyklotrasy č.2 a 3

Trasy však ešte nie sú úplne definitívne, v niektorých prípadoch existujú aj alternatívy a čaká tiež nesúhlas niektorých starostov, keďže cyklotrasy budú na úkor parkovacích miest.

Métropole de Lyon vyčlení na stavbu Voies Lyonnais 100 miliónov eur, o rozpočte sa bude hlasovať v januári v rámci PPI.

zdroj: https://www.lyonmag.com/article/117959/le-reseau-express-velo-devient-les-voies-lyonnaises-13-lignes-pour-355-km-de-pistes-cyclables-dans-la-metropole

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk