Ľudia na elektrických bicykloch jazdia viac

Nórsky Inštitút pre ekonomiku dopravy zverejnil štúdiu, dokazujúcu, že e-cyklisti využívajú bicykel viac ako tí, čo jazdia na normálnych bicykloch.

Bez ohľadu na to, aký máme názor na elektrické bicykle, ich počet narastá. Osobitne je to vidieť v horskej a rekreačnej cyklistike, ale viac a viac cyklistov využíva elektrickú podporu pedálovania aj v mestách.

Nórsky Inštitút pre ekonomiku dopravy zverejnil štúdiu, v ktorej sa podrobnejšie pozrel na to, aký vplyv má nárast e-bicyklov na využívanie bicyklov celkovo.

Voľne prístupná štúdia v angličtine je zverejnená na stránke Science Direct.

Väčšina textu štúdie je venovaná metodike, ktorá je tu opísaná naozaj veľmi podrobne, spolu so shodnotením a porovnaním skorších prác na túto tému. Pre nás zaujímavé sú však zistenia, ku ktorým štúdia dospela a preto ich tu zjednodušene a vo voľnom preklade uvádzame. Je treba osobitne upozorniť, že ide o Nórsko, teda krajinu, ktorá má z hľadiska bicyklovania porovnateľné alebo dokonca menej priaznivé poveternostné podmienky ako Slovensko.

  • priemerná denná vzdialenosť, najazdená ľuďmi, ktorí vymenili normálny bicykel za e-bicykel, narástla z 2,1 km na 9,2 km;
  • zároveň títo ľudia znížili mieru používania iných módov, t.j. podiel bicykla na ich doprave vzrástol zo 17 na 49%;

Štúdia ďalej uvádza, že e-bicykle zvyšujú mieru využívania bicykla viac v doprave než v rekreačnom bicyklovaní.

Čo to znamená pre Slovensko? Ak chceme znížiť podiel individuálnej automobilovej dopravy na krátke vzdialenosti, tak je pravdepodobné, že by k tomu mohlo výrazne pomôcť podpora predaja a používania elektrických bicyklov.

Článok vám priniesla Cykloplatforma Slovenska
Titulná fotografia: Geirangerfjord

Notable Replies

  1. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že na tom niečo je. Manželka mala predtým obyčajný krosový bicykel a keď sme išli napr. do Štiavnice, tak tam buď nejazdila vôbec, alebo väčšinu času tlačila.
    Teraz má už len e-bike, na dlhšie trasy chodí s nabitou batériou, ale po dedine si už zvykla jazdiť bez nej.

Pokračujte v diskusii na forum.cykloplatforma.sk

Participants