Konferencia

konferencia Cyklistická doprava 2024 Košice 9-10.12.2024
konferencia Cyklistická doprava 9-10.12.24 Košice

Srdečne vás pozývame na XII.ročník národnej konferencie Cyklistická doprava 2024 s podtitulom “ Prídu cyklotrasy aj na východné Slovensko?“

Dátum a miesto: 9-10. decembra, Košice, Tabačka Kulturfabrik

Organizátori konferencie:

OZ MULICA, HUBa o.z., Žilinská univerzita v Žiline

Partneri konferencie:

Jantárová cesta, s.r.o. /Studio 21 / ARRIVA SLOVAKIA/IoMobility

Cieľom konferencie je výmena poznatkov a know how v oblasti zlepšovania podmienok pre cyklistickú infraštruktúru, či už v mestách alebo regiónoch.  V súčasnej dobe už nie je otázka, či potrebujeme riešiť cyklistickú dopravu, ale otázkou začína byť, akým spôsobom vieme implementovať podmienky pre cyklistov v mestách, na vidieku. Ako vytvárať atraktívne a bezpečné prostredie pre cyklistov? Prečo je potrebné budovať aj finančne náročnú cyklistickú infraštruktúru? Aký je teda stav podpory cyklistickej dopravy a cykloturistiky na štátnej, regionálnej alebo mestskej úrovni? Je  podpora udržateľnej mobility iba formálna, alebo sme sa už posunuli v tomto smere ďalej? Na konferencii budú prizvaní domáci aj zahraniční odborníci, ktorí budú prezentovať príklady dobrej praxe s cieľom inšpirácie pre ostatných.

Konferencia je určená miestnym a regionálnym samosprávam, štátnym inštitúciám, dopravným inžinierom, urbanistom, architektom ako aj mimovládnemu sektoru, ktorý sa venuje tejto problematike.

Témy konferencie:

  • Kvalitná a bezpečná cyklistická infraštruktúra.
  • Legislatíva, normy a štandardy.
  • Bezpečnosť cyklistov a správanie cyklistov.
  • Získavanie dát a práca s nimi v podpore cykloopatrení.
  • Kampane na podporu udržateľnej mobility.
  • Cykloturistika a prínos pre ekonomiku a iné.

Súčasťou konferencie bude aj diskusia na tému ” Ako správne komunikovať navrhované opatrenia v prospech cyklistov”.

Program / Agenda:

Pondelok / Monday 9.12.2024

8:00 – 9:00 Registrácia účastníkov / Registration

9:00 – 9:20 Otvorenie konferencie / Opening of the conference

9:20 I.Blok

20 years of cycling developement in city of GdanskPiotr KuropatwinskiPolish Union of Active Mobility (PUMA), Gdansk
Národná cyklostratégia 2030Peter KlučkaMinisterstvo dopravy SR
Rozvoj cyklodopravy v TrnavePeter Rozsármesto Trnava
Ako rozhýbala kampaň Do práce na bicyklie súkromný aj verejný sektorAndrea ŠtulajterováOCI BB
Údržba cyklodopravy a cykloturistiky ako ďalej Slovensko ?Michal VrábBBSK
IBC a ICTr – inovatívne cykloturistické produkty na EuroVelo 6 a 13Ján RoháčNadácia Ekopolis
Rozvoj cyklodopravy v Bratislave: Križovatky, prekážky v procese, a spolupráca s Bloomberg Associates.Branislav StrenkMagistrát hl. mesta Bratislava
Čas spomaliťPavol MeszárosHUBA oz.

12:00-13:00 obed /lunch a ukážka premeny križovatky Gorkého

13:00 – 14:00 diskusia / discussion

14:00 -17:00 II.blok

Zvyšovanie kvality verejného priestoru prostredníctvom budovania cyklotrásAndrej JáchimCykloprojekt
Príležitosti pre rozvoj cyklodopravy na SlovenskuDan KollárCyklokoalícia, o.z.
Komplexné riešenie mestskej mikromobility s Arriva bikeJán RadošovskýArriva Slovakia
Psychomotorický vývoj detí a jeho podpora vo verejnom priestoreJana AdámkováStudio 21
Vliv uspořádání veřejných prostranství na chování a pocit bezpečí zranitelných účastníků provozu. Průzkumy a pozorování v českých městechZuzana PolákováAuto*Mat, z.s., Praha, ČR



Bezpečné križovania cyklotrás s nadzemnými elektrickými vedeniami

Milan SmetanaUNIZA
Cyklodopravná a cykloturistická infraštruktúra v KSKViera ŠtupákovaKSK

19:00 Večera / dinner

Utorok / Tuesday 10.12.2024

9:30 -12:00 III.blok

Česká Cyklovize2030Jarda MartinekPartnerství pro městskou mobilitu a národní cyklokoordinátor ČR
Gdynia and cycling infrastructureJakub FurkalGdynia Bicycle Officer
Cyklodoprava v Košiciach: výzvy a príležitostiDaša Frivalskámesto Košice
Sčítače ECO-Counter – čo je nové?Ján Roháč
Jantárová cesta
Modelovanie dopytu cyklistovGogola MariánUNIZA
Možnosti zberu, spracovania a vizualizácie dát z cyklistickej dopravyMilan VeterníkIoMobility
Kvalitná a bezpečná cyklistická infraštruktúraMarián PetrlaEcoprogress
Porovnanie predpisov pre navrhovanie cyklistickej infraštruktúry a ich rôznorodosťRado ČervienkaRCDIP

12:00 – 13:00 obed / lunch

Ukončenie konferencie / End of conference

Zmena programu vyhradená.

Prednášajúci.

Jakub Furkal (mesto Gdynia, Poľsko).

Je cyklokooridnátorom mesta Gdynia, pričom jeho agenda je zameraná na zlepšovanie podmienok pre cyklistov v meste Gdynia. Participuje na viacerých projektoch.

Piotr Kuropatwinski (Poľská únia aktívnej mobility)

Doktor ekonómie, prednášateľ hospodárskej politiky na dôchodku na Ekonomickej fakulte Univerzity v Gdansku. V súčasnosti je expertom na cyklistickú politiku Poľskej únie aktívnej mobility/Polish Union of Active Mobility (PUMA), Gdansk. Účastník 17 medzinárodných konferencií o plánovaní bicyklov Velo-City a 8 kongresov aktívnej mobility v Gdansku. V rokoch 2010-2015 viceprezident Európskej cyklistickej federácie. Hlavný redaktor „Koncepcie rozvoja cyklistického systému Pomorského vojvodstva (Zelená kniha)“, spoluautor Plánov udržateľnej mobility Gdyne a Gdanska, ako aj Štúdie udržateľnej mobility zo Sopotov.

Peter Rozsár (mesto Trnava).

Pôsobí na Mestskom úrade v Trnave, kde sa venuje rozvoju udržateľnej dopravy, predovšetkým cyklodopravy. V rámci svojej práce sa venuje aj projektu Žltý bajk, ktorý ponúka mestské bicykle na dlhodobý prenájom.

Ján Roháč (Nadácia Ekopolis)

V Nadácii Ekopolis má na starosti projekty v oblasti cykloturizmu, cyklodopravy, udržateľného turizmu a udržateľnej mobility. Za posledných takmer 30 rokov implementoval desiatky projektov a programov v týchto oblastiach, 19 rokov sprevádzal cykloturistov v strednej Európe, v posledných rokoch sa venuje najmä rozvoju cykloturistiky na Slovensku a zlepšovaniu podmienok pre ňu. Je národným koordinátorom certifikácie turistických služieb Vitajte, cyklisti! Vedie spoločnosť Jantárová cesta, ktorá je od roku 2012 výhradným distribútorom cyklosčítačov ECO-Counter na Slovensku.

Peter Klučka (Ministerstvo dopravy SR).

Národny cyklokoordinátor. Bicykel je preňho každodenný dopravný prostriedok a zároveň sloboda v živote pri mojom pohybe na 2 kolesách po Slovensku aj Európe. Má na starosti agendu strategického rozvoja cyklodopravy v SR.

Milan Smetana (Žilinská univerzita)

Dlhodobo sa zaoberá témou elektromagnetického nedeštruktívneho vyšetrovania elektricky vodivých biomateriálov, najmä implantovateľných biokompatibilných náhrad, s využitím metódy vírivých prúdov. Časť jeho výskumných aktivít je orientovaná na problematiku vzájomnej interakcie elektromagnetického poľa a biologickej štruktúry: tu sú hlavným aspektom možné vplyvy a účinky EM polí sieťovej frekvencie na ľudský organizmus najmä v husto osídlených oblastiach, v blízkostí cyklotrás a v ochrannom pásme nadzemných elektrických vedení VN a VVN.

Dan Kollár (Cyklokoalícia).

Pôsobí ako prezident Cyklokoalície, najaktívnejšej organizácie, ktorá presadzuje lepšie podmienky pre pešiu a cyklistickú dopravu na Slovensku. Udržateľnou mobilitou sa zaoberá viac ako 12 rokov. Zameriava sa najmä na ovplyvňovanie národných politík v oblasti dopravy a radí mestám, ako urobiť svoje ulice lepšími. Je členom komisie pri Monitorovacom výbore Programu Slovensko pre oblasť dopravy aj Rady partnerstva Bratislavského kraja. V minulosti pracoval aj v oblasti mestskej logistiky, bol členom pracovnej skupiny pre tvorbu Národnej stratégie bezpečnosti cestnej premávky či dopravnej komisie MČ Bratislava-Ružinov. O cyklodoprave prednášal na mnohých medzinárodných konferenciách a Cyklokoalíciu zastupuje v European Cyclists’ Federation.

Radovan Červienka (RCDIP – autorizovaný inžinier)

Pracoval v spoločnostiach Alfa04 a Dopravoprojekt, a.s., divízia Zvolen ako dopravný inžinier, kde bol ako hlavný inžinier zodpovedný za časti dopravného inžinierstva. Je tvorcom technického predpisu pre navrhovanie cyklistických komunikácií. V súčasnosti pracuje samostatne ako Ing. Radovan Červienka – RCDIP, a stále sa venuje návrhu dopravného značenia, spracovávanie dopravno-inžinierskych analýz a pokračuje v konzultačnej činnosti pre obce aj v oblasti cyklistickej dopravy.

Pavol Meszáros (architekt)

Pôsobí ako architekt pričom sa venuje inovačným projektom s cieľom zlepšovania životného prostredia. Spoluautor projektu Čas spomaliť, spoluzakladateľ komunitnej záhrady Na suti. Založil projekčnú spoločnosť Zoidberg Projekt s.r.o. a je predsedom občianskeho združenia HUBa o.z. ktoré iniciuje podporu prirodného staviteľstva (ZDNV), iniciatívu za ochranu modernej architektúty (IMA) a prevádzku verejnej kancelárie – coworkingu (HUBa). Bicykel používa najmä ako dopravný prostriedok v meste.

Andrea Štulajterová (OCI BB).

Od roku 2005 sa aktívne venuje rozvoju cyklodopravy a udržateľnej mobility na Slovensku. Je zakladateľkou občianskeho združenia, ktoré získalo pre mesto Banská Bystrica finančné prostriedky a koordinovalo proces vypracovania generelu nemotorovej dopravy. V roku 2012 iniciovala kampaň Do práce na bicykli, ktorá sa rozrástla z lokálnej na celonárodnú úroveň. Pod jej vedením sa kampaň už 11 rokov teší podpore tisícov účastníkov, samospráv, firiem a inštitúcií po celom Slovensku. Od roku 2014 je tiež národnou koordinátorkou kampane Európsky týždeň mobility, kde motivuje samosprávy, organizácie a inšitúcie do zapojenia sa do kampane, poskytuje im odborné poradenstvo a lobbuje za lepšie podmienky pre cyklodopravu a udržateľnú mobilitu na rôznych úrovniach.

Marián Gogola (Žilinská univerzita).

Pôsobí na Žilinskej univerzite. Od roku 2003 sa venuje problematike nemotorovej dopravy, verejnej osobnej dopravy, dopravného plánovania. Participoval na viacerých domácich ako aj zahraničných projektoch. Zároveň pôsobí ako dobrovoľník v OZ MULICA. Je spoluzakladateľom portálu cyklodoprava.sk a časopisu cyklistická doprava.

Viera Štupáková (KSK).

Téme rozvoja cyklodopravy a cykloturistiky zasvätila svoj 30 rokov dlhý profesionálny život. Ako aktivistka občianskeho združenia Kostitras začala kampaň  Prešov pre cyklistov (1995) , neskôr Mestá pre cyklistov!.  Svoje skúsenosti získavala ako projektantka, ako manažérka miestnych, cezhraničných i medzinárodných projektov, cyklo sprievodkyňa,  cyklokoordinátorka  v Prešovskom a Košickom kraji, regionálna koordinátorka EuroVelo 11, cykloznačkárka (od 1996).  Je autorkou prvej publikácie o plánovaní a navrhovaní cyklistickej infraštruktúry na Slovensku “Dajme priestor bicyklom!, 1998”. V súčasnosti pracuje  ako cyklokoordinátorka pre Košický samosprávny kraj. 

Ing.arch. Andrej Jáchim (Cykloprojekt s.r.o)

Autorizovaný architekt v Slovenskej komore architektov. Špecializuje sa na tvorbu stratégií trvalo udržateľnej mobility a architektúry, dopravné stavby a súvisiacu infraštruktúru. Je vedúci tímu projektantov spoločnosti Cykloprojekt s.r.o., ktorá ponúka komplexné projekčné, poradenské a inžinierske služby v oblasti plánovania a realizácie cyklistickej infraštruktúry, mestského mobiliáru a systému zdieľaných bicyklov (bikesharing).

Michal Vráb.

Pôsobí ako krajský cyklokoordinátor na Banskobystrickom samosprávnom kraji. Cyklotéme sa venuje profesionálne od roku 2020. K byciklovaniu má dlhodobo blízko, keďže vyrastal v horskej obci Podkonice (budovali sme tu v 95-99 cyklotraily – len sme nevedeli že sa to vtedy tak volá). Neskôr žil vo Švajčiarsku a Holandsku, kde mal možnosť vidieť ako funguje cestovný ruch v prepojení na cykloturistiku (SWISS) a cyklodopravu (NL). V rokoch 2024-2018 pôsobil ako starosta obce Podkonice a dotiahol cyklobus na Podkonické Pleše.

Milan Veterník

Milan Veterník je konateľom technologickej spoločnosti IoMobility Solutions, kde je lídrom inovatívnych riešení inteligentnej mestskej mobility založených na dátach. Jeho spoločnosť využíva IoT zariadenia a inteligentné technológie, aby pomohla mestám a obciam zlepšiť plánovanie a riadenie mobility a robiť kvalitnejšie rozhodnutia. Milan sa v rámci doktorandského štúdia na Žilinskej univerzite venoval oblasti integrovaného plánovania udržateľnej dopravy a po štúdiu zastával kľúčové pozície vo viacerých organizáciách zameraných na projekty pre inteligentné mestá.

Daša Frivalská

Pôsobí na Magistráte mesta Košice od roku 2017 na pozícii referenta pre prípravu a implementáciu projektov z EÚ, konkrétne na referáte dopravy. Jej hlavnou náplňou práce je príprava a realizácia dopravných stavieb z fondov EÚ, ale aj vlastných zdrojov. Z väčšej časti sa jedná o projekty zamerané najmä na cykloinfraštruktúru – cyklotrasy, cykloprístrešky, mobiliár, ale pripravujem aj projekty rekonštrukcie a modernizácie ciest, chodníkov a zastávok MHD.

Karolína Marcinová

Venuje sa cyklistickej doprave na magistráte, kde po krátkej pôsobnosti v roli projektového manažéra prešla na rolu vedúcej oddelenia. V tejto pozícií uplatňuje svoje skúsenosti zo života v zahraničí a zo vzdelania v odbore politológie. S jej tímom sa venuje budovaniu cyklistickej infraštruktúry v Bratislave, no v rovnakej miere sa venujeme aj osvete, marketingovým a prezentačným aktivitám, ako aj participácií v oblasti cyklodopravy.

Jana Adámková.

Krajinná architektka a urbanistka. Zaoberá sa tvorbou verejných priestorov, dlhodobo spolupracuje so spoločnosťou Studio 21. Ako večne hravej osobnosti, mestskej cyklistke a matke dvoch malých chalanov sú jej blízke témy inklúzie, detských ihrísk, udržateľnej mobility, ulíc pre deti a priestorov pre hru všetkých vekových kategórii. V minulosti sa venovala vzdelávaniu nadanej mládeže a organizácii environmentálneho vzdelávania. Teraz prepája svoje skúsenosti z architektonickej praxe so svojimi vedomosťami v oblasti výchovy a vzdelávania v téme inkluzívnych verejných priestorov.

Registrácia.

Na nasledovnom linku sa môžete zaregistrovať ako aktívny účastník / prednášajúci s návrhom príspevku alebo pasívny účastník. Počet miest je limitovaný.

Registračný link: 

https://tinyurl.com/cyklokonferencia2024

Vložné na konferenciu:

  • účastník (súkromná spoločnosť) – 80 Euro (regulárne vložné so stravou)
  • účastník (miestna, regionálna, verejná, štátna samospráva), nezisková organizácia, verejnosť – 60 Euro (regulárne vložné so stravou)
  • účastník – široká verejnosť bez nároku na stravu – 10 Euro

Nie sme platiteľmi DPH.

Praktické informácie:

Miesto konania konferencie je dostupné pešo cca. 20 minút z hlavnej stanice.

MHD z hlavnej stanice zastávka Staničné námestie. Public transport from railway station, stop Stanicne namestie.

Použite linky/Take the lines: 16 a 27

Vystúpte na zastávke Mlynská bašta. Leave the bus at station Mlynská bašta

Tipy na ubytovanie:

Penzion GRAND
Kováčska 65-67
040 01 Kosice
Slovakia

Hotel Yasmin

Tyršovo nábrežie 1675/1, 040 01 Košice