EÚ chce zaviesť preformu DPH pre bicykle a elektroautomobily

V čerstvom návrhu reformy DPH  dá EÚ komisia väčšiu flexibilitu členským štátom pri určovaní sadzby DPH. V skratke by sa mal zohľadniť vážený priemer DPH  12%, avšak ešte bude možné túto sadzbu znížiť alebo stanoviť na nulu. Týka sa všetkých tovarov, ktoré sú na špecifickom zozname. Ostatné tovary by mali mať sadzbu min.15%. Medzi štandardné služby s klasickou DPH budú patriť napríklad servisné služby, opravy vozidiel, predaj pohonných hmôt.

Dobrá správa je to, že znížená DPH sa bude týkať napríklad bicyklov (a aj detských sedačiek), zlá, že sa to nebude týkať elektrobickylov. Iróniou osudu je to, že by sa to malo týkať aj napríklad automobilov, ktoré majú iný než spaľovací alebo vznetový motor, teda napr. elektroautomobilov.

 

ECF poukazuje, že niektoré krajiny ako Rakúsko alebo Švédsko sa snažia vhodnými podmienkami docieliť zvýšenie podielu vlastníkov elektrobicyklov. V neposlednom rade sa ECF bude snažiť  presvedčiť EÚ , aby do zoznamu tovarov so zníženou DPH zaradila aj elektrobicykle.

zdroj: ecf.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.