Do práce na bicykli vyrazí viac ako 900 tímov

Celonárodný projekt Do práce na bicykli sa vo svojom druhom ročníku stretol u verejnosti s veľkým ohlasom. Po uzavretí registrácie organizátori napočítali až 916 prihlásených tímov a 2861 súťažiacich, ktorí budú počas mája jazdiť do práce na dvoch kolesách.

Oproti minulému roku, kedy sa kampane zúčastnilo 474 tímov a 1510 súťažiacich, ide o takmer dvojnásobný nárast. Prispela k nemu aj nová webová stránka projektu, prostredníctvom ktorej sa mohli prihlasovať ako jednotlivé samosprávy, tak aj tímy zamestnancov. Ako hovorí jedna z organizátorov Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy, výsledné čísla sú vyššie ako očakávali. “Tento ročník sme sa sústredili predovšetkým na technické záležitosti projektu, novú internetovú stránku a jej funkčnosť. Propagácii projektu sme preto nevenovali až takú pozornosť, ako by sme si možno predstavovali. Výsledok nás preto príjemne prekvapil. Veľkú zásluhu na tom majú aj samotné registrované samosprávy či občianske združenia, ktoré spravili pri propagácii veľké množstvo práce, za čo im ďakujeme.“

Evidenciu jázd do práce a z práce si budú počas mája robiť samotní účastníci prostredníctvom spomínanej webovej stránky. Na nej okrem celkového počtu kilometrov, ktoré najazdili na bicykli, budú mať možnosť porovnať sa s ďalšími tímami z rovnakého mesta či sledovať množstvo CO2, ktoré jazdou na dvoch kolesách ušetrili v porovnaní s autom. „Je dôležité, aby súťažiaci zadávali údaje o svojich cestách poctivo, aby boli údaje čo najpresnejšie. Veríme, že nikto nebude svoje čísla umelo zvyšovať. Dúfame, že najlepším kontrolórom bude svedomie každého účastníka,“ konštatuje Andrea Štulajterová. Okrem motivačného rozmeru propagujúceho jazdu do práce na bicykli má však kampaň aj súťažný charakter. Pre každého účastníka totiž Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja zabezpečilo tričká, navyše viaceré mestá pripravujú ocenenia pre najlepšie tímy alebo vyžrebovaných účastníkov, ktorí počas mesiaca absolvujú minimálne 2/3 jázd do práce a z práce na dvoch kolesách.

Projekt na podporu nemotorovej dopravy v mestách Do práce na bicykli bol realizovaný od roku 2012 v Banskej Bystrici, minulý rok sa uskutočnil jeho prvý celoslovenský ročník. Počas neho sa súťažiacim z 30 slovenských samospráv podarilo najazdiť do práce a z práce takmer 200-tisíc kilometrov. Vďaka nim v minulom roku klesol obsah CO2 v ovzduší slovenských miest o 49-tisíc kilogramov.

OCI BB

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.