Detská primátorka Amsterdamu chce prilákať viac detí na bicykel

Je to obyčajné 9 ročné dievča a nebolo by na tom nič divné, keby nebola prvou detskou cykloprimátorkou Amsterdamu.

Pri ceste do školy si všíma všadeprítomnú premávku, ktorá nie je práve najprívetivejšia voči deťom na bicykli. Aj z tohto dôvodu by bola rada, keby na bicykli jazdilo viac detí, aj v Amsterdame. Aj keď by sme si mysleli, že Amsterdam má iba super riešenia, sme na omyle. Práve Lotta hovorí, že najväčšie problémy pre bicyklovanie detí v Amsterdame sú autá, ktoré sú všade, ďalej sú to turisti, ktorí sa motkajú po ulici a zastavia keď to nečakáte najmenej a tretím problémom sú skútre, ktoré vás rýchlo obiehajú.

A ako sa dostala k primátorovaniu? Minulý rok v júni vyhrala súťaž v škole súťaž zameranú na zvýšenie bicyklovania u detí a to práve s projektom, kde navrhovala pridať tandemy a detské bicykle do požičovní bicyklov od Holandských železníc.

Prečo?

Totižto s rodičmi často využívala vlak a zo stanice bicykel, keďže nemajú auto. A najväčším problémom bola práve jazda na bicykli s otcom,kde musela sedieť na nosiči, keďže bicykle pre deti nemajú. Vnímala to dosť nebezpečne.

Holandské železnice na to zareagovali, že na stanicu, odkiaľ Lotta cestuje pridajú detský bicykel.Ale Lotta povedala, že sa nestala cykloprimátorkou iba pre seba,ale aj pre ostatné deti v Amsterdame a že by privítala viac bicyklov. Holandské železnice tak zvažujú stanicu s detskými bicyklami ako pilot, ktorý ak sa osvedčí, tak ho rozšíria aj na iné stanice.

Okrem tohto sa stala poradkyňou skutočnej primátorky Amsterdamu, kde spolu preberajú možnosti ako zlepšiť podmienky pre bicyklovanie detí.

Lotta so skutočnou primátorkou Amsterdamu (vľavo) Katelijne Boerma . Foto: Anke Teunissen 

 

Na základe tohto príbehu sa aj v iných mestách sveta zvažuje zapojenie detí do pretvárania mestského priestoru.

A čo u nás? Majú deti slovo pri rozhodovaní v našich mestách?

zdroj: guardian.co.uk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.