Dáni budú 21.septembra bicyklovať za klímu

Aj keď z nášho pohľadu patrí Dánsko medzi krajiny priateľské k bicyklom, stále majú čo zlepšovať a sú si toho vedomí.

Najnovšie počas Európskeho týždňa mobility 21.septembra budú propagovať bicykel ako prostriedok,ktorý znižuje CO2. Cieľom je infomácia pre tých, ktorí nevedia, že presedlaním z auta na bicykel ušetria okrem iného aj CO2.

Združenie Cyklistforbundet vyzýva Dánov, aby 21. septembra vymenili auto za bicykel a prejavili podporu bicyklu ako páke na zelený prechod. Výmenou auta za bicykel sa dá ušetriť veľa CO2. V skutočnosti sa vyprodukuje o 92 % menej CO2 výlet prestupom z auta na bicykel pri cestách do 7,5 km. Cyklistforbundet však zistil, že len málo Dánov si uvedomuje, koľko CO2 môžete ušetriť tým, že svoje auto vymeníte za bicykel. Združenie preto pozýva všetkých Dánov, aby sa na deň Vi Cykler For Klimaet 21. septembra vydali na bicykli. “Mnohí si uvedomujú, že bicyklovanie je dobré pre klímu. Mnohých však zrejme prekvapí, koľko CO2 v skutočnosti ušetria tým, že si namiesto auta zoberú bicykel. Naším dňom bicyklujeme pre klímu chceme upozorniť na , že bicykel je dôležitým rozdielom pre zelený prechod,“ hovorí zástupkyňa riaditeľa Cyklistforbundet Jane Kofod. Cyklistický zväz vyzýva ľudí, aby opustili auto a bicyklovali sa do práce, školy, priateľov, do kina, na rande, za športom – áno, ak je to možné, na VŠETKY termíny v stredu 21. septembra.

Aj pre firmy

Cyklistforbundet tiež povzbudzuje spoločnosti, ktoré sa zaujímajú o prispievanie ku klimaticky šetrnejšiemu každodennému životu, aby podporili tento deň. „Spoločnosť môže povzbudiť zamestnancov, aby sa vybrali na bicykli, pozvať ich na spoločné raňajky a žrebovať cenu medzi všetkými zamestnancami, ktorí v ten deň bicyklovali,“ hovorí Jane Kofod. Na stránke cyklistforbundet.dk/klimaet si môžu účastníci prečítať viac o tomto dni a spoločnosti môžu získať viac inšpirácie na podporu dňa.

Bicykle lepšie ako elektromobily

Britská výskumná skupina tiež odhaduje, že ak sa majú mestá stať klimaticky neutrálnymi, bicykle sú desaťkrát lepšie ako elektrické autá. Keď výskumný tím porovnal životný cyklus každého druhu dopravy a zobral množstvo CO2 vyprodukovaného pri výrobe vozidla, palivo pre auto a jeho likvidáciu, dospel k záveru, že emisie z bicyklovania sú viac ako 30-krát nižšie pri každom z nich. Pri porovnaní cesty bicyklom s elektromobilom je znečistenie bicyklom taktiež 10-krát nižšie.

zdroj:

https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/premiere-pa-cyklistforbundets-vi-cykler-for-klimaet-dag?publisherId=12123893&releaseId=13657977

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.