Prvá cykloveža v Hradci Králové skončila

Keď v roku 2013 slávnostne otvorili vôbec prvý automatický parkovací dom v Európe, tzv. cyklovežu, obyvatelia Hradca Králové boli právom hrdí.

Avšak súčasná realita je oveľa viac než smutná. Prevádzkovateľ cykloveže sa ju rozhodol  pri železničnej stanici zatvoriť a momentálne sa demontuje, odstrániť by sa mala do konca novembra 2019. Problémom sú nezaplatené prevádzkové náklady zo strany mesta, na ktoré upozorňoval prevádzkovateľ už v minulosti. Ďalším problémom je pozemok, kde cykloveža stojí a demolícia hotela, ktorý je v susedstve. Nie je totiž vo vlastníctve mesta a aj napriek snahe sa nepodarilo nový pozemok nájsť. Podľa investora mu samotné mesto prisľúbilo , že cyklovežu odkúpi, čo magistrát popiera. Samotná veža sa neprevádzkuje už vyše 1 roka. Investor dokonca zažaloval mesto na súde.

V uzavretej cykloveži dokonca zostali bicykle,ktoré sa nevyzdvihli. Cykloveža je tak jedným z ďalších opatrení, ktoré nútia radnicu šetriť verejné financie a nútia opustiť mesto Hradec Králové. Podobne tak skončil aj dlhoročný festival.

Aj napriek snahe cykloaktivistov a občanov sa cykloveža už neprevádzkuje a v súčasnosti sa demontuje, pričom sa hľadá aj nová lokalita. Tí dokonca spísali proti tomu petíciu, aby cyklovežu zachránili. Investor chcel dokonca postaviť novú vežu na pozemku železníc, avšak ako dopadne tento spor nevieme.

Králohradeckí, ale nemusia smútiť, lebo v meste mali veže dve a tá druhá (postavená v roku 2015) zatiaľ zostáva. Pritom sa plánovalo viacej lokalít, kde by mohli vyrásť nové cykloveže.

Podobný, ale modernejší typ sa bude prevádzkovať aj v Trnave. Takže pozor na tie náklady,lebo vidieť, že samotná prevádzka veže asi zisk nevygeneruje, skôr ide o pridanú hodnotu a službu občanom, ktorá však niečo stojí.

zdroje:

https://zpravy.hradeckralove.cz/

http://regiony.impuls.cz/

 

 

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk