Cyklotrasa z recyklovaného toaletného papiera.

Áno, čítate dobre,nie je to prvý apríl.

V holandskej provincii Friesland zrealizovali už v roku 2016 prvú cyklotrasu z toaletného papiera a určite nie poslednú. To prečo je zaujímavá, je samotná technológia povrchu cyklocestičky. Na jeden kilometer cyklotrasy medzi mestami Leeuwarden a Stiens totiž použili recyklovaný toaletný papier, ktorý pridali do zmesi asfaltu.

Ročne sa totiž v Holandsku spláchne okolo 180 tis. ton toaletného papiera, ktorý sa potom spolu s kalom v čističkách odpadových vôd vysuší a spáli.

Spoločnosť KNN Cellulose sa ho rozhodla využiť  efektívnejšie. Vyrobila nový druh celulózy, ktorá sa pridáva do asfaltu. Samotnú technológiu nazvala VANA – Van Afval naar Asfalt (z odpadu do asfaltu). Na tento účel sa zachytávajú papierové vlákna s priemerom 0,35 milimetrov z odpadovej vody priemyselným sitom  predtým ako prebehne séria procesov ako čistenie, sterilizácia, bielenie a vysušenie. Výsledkom je zmes šedivého materiálu.

A načo to všetko?

Klasická asfaltová zmes totiž potrebuje viac bituménu, ktorý potom viaže kameň a piesok. Recyklovaná celulóza sa pridáva do asfaltovej zmesi aj preto, aby sa znížilo kvapkanie asfaltu pri prevoze alebo manipulácie s ním.

A aké sú jeho výhody?

foto:www.blikopnieuws.nl

Oproti tradičnému alebo klasickému asfaltu dokáže takáto zmes lepšie absorbovať vlhkosť, čo v prípade dažďa predstavuje zaujímavý bezpečnostný prvok oproti klasickému asfaltu a teda cyklistom sa na takejto cyklocestičke menej šmýka. Takýmto spôsobom je možné využiť zrecyklovaný toaletný papier, ktorý by inak skončil v odpade. Zároveň sa zabráni obrovskej produkcii CO2 pri klasickom spaľovaní vysušeného papiera.

 

A zatiaľ nie je známe, že by Holanďania nad ňou ohŕňali nos!..:-)

zdroje:

KNN Cellulose

citylab.com, 

Toiletpapier hergebruikt in fietspad

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.