Cyklopromenáda v Pezinku

Cyklistické podujatie, ktoré v Pezinku nesmie chýbať.
Text a foto: Emil Cino, Cyklokoalícia Pezinok

Článok vám priniesla Cykloplatforma Slovenska

Demonštratívna jazda na bicykloch ulicami a priľahlými  časťami mesta ma vysokú účasť a ,á tradíciu –  budúci rok to bude už 10. ročnik, kedy sa stovky cyklistov spoločne stretnú s cieľom pripomenúť nositeľom rozhodnutí i ostatným neuvedomeným pozitíva cyklodopravy a potrebu financovania v dohľadnej dobe infraštruktúry (cyklostojan, cyklochodnik, cyklopiktogram), ktorá cyklistom zaručí plynulý a bezpečný koridor pre pohyb a parkovanie v intra a extraviláne mesta Pezinok.

V tomto roku sme sa na Radničnom námesti v jemnom daždi stretli 5. októbra. Hneď sme hromadne vyrazili na cyklojazdu, ktorej cieľom bol kultúrny priestor na Cajle.

V počte okolo 40 cyklistov sme vyrazili po Štefánikovej ulici a za sprievodu soundsystemu sme namierili ďalej na Cajlu. Počasie sa stale neumúdrilo, takže jazdu sme urýchlili, zaparkovali sme bicykle a vošli dnu. Pre členov aj zainteresovanú verejnosť bol pripravený info-stolik s množstvom zaujímavých materiálov, ako napriklad brožúra, ktorá cyklistom pripomína dôležitosť osvetlenia za stále kratších dní. Na programe bola diskusia a hlasovanie o najprioritnejší cyklozásah. Prstom na mape sme si prešli ulice mesta Pezinok a okolitých obci a spoločne prediskutovali doterajší vývoj cyklodopravy.

Hlasovalo sa z viacerých položiek, cieľom bolo spraviť menší prieskum, ktoré z prezentovanych opatreni ma v širšom pléne väčšiu prioritu. Vyberalo sa z:

  • Vinohradnicka magistrála – dlhodbo stagnujúci projekt, súčasťou je napojenie Svätého Jura a obce Vinosady na Pezinok
  • Narozpočtovaná položka na cyklodopravu – projektová dokumentacia, osadenie stojanov, realizácia cyklochodníkov
  • Cyklochodník Limbach-Pezinok
  • Realizácia projektu obojsmernej jazdy cyklistvov na ulici SNP
  • Grinavská zákruta – riadna realizacia projektu, už teraz fungujúceho prírodného chodníku napájajúceho Pezinok a Svätý jur
  • Vytvorenie na MSÚ pozíciu cyklokoordinátora

Najväčšiu podporu ziskali práve dva posledné body. Na podujati počas diskusie padlo množstvo relevantných podnetov k rozvoju cyklodopravy v regióne. Celkovo hodnotíme akciu ako úspešnú a prínosnú.

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk