Cykloprístrešok v Banskej Bystrici

Bezpečné parkovanie pre bicykle na stanici v Banskej Bystrici
Text a foto: Andrea Štulajterová, Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica

Článok vám priniesla Cykloplatforma Slovenska

Mesto Banská Bystrica v spolupráci s Nadáciou Ekopolis úspešne dokončili medzinárodný projekt MOVECIT. Projekt bol podporený v rámci programu Interreg Central Europe a jeho výsledkom je okrem vytvoreného Inštucionálneho plánu mobility pre zamestnancov MsÚ aj vybudovanie cyklostanoviska pred hlavou železničnou stanicou.

Cyklostanovsko pozostáva z 8 uzamykateľných cykloboxov, prístrešku s 3 klasickými cyklostojanmi, nabíjačky pre e-biky, servisného stojanu s pumpou, 10 úložných uzamykateľných skriniek na batožinu a cyklomapy. V cykloboxoch je miesto pre osem bicyklov, aj priestor na uloženie prilby. Boxy v meste sú novinkou a budú slúžiť na bezpečné odkladanie bicyklov hlavne pre dochádzajúcich do mesta vlakom alebo autobusom, ktorí si potrebujú odložiť bicykel na dlhšiu dobu a obyčajný cyklostojan s klasickým zámkom na bicykel by nezaručil bezpečnosť bicykla. Cykloboxy bude možné uzamknúť za symbolický poplatok, prostredníctvom kreditnej karty alebo mincami. Pre tých, ktorí si potrebujú bicykel odstaviť na kratšie obdobie, poslúžia zasa klasické cyklostojany, ktoré sú kryté strieškou.

Mesto Banská Bystrica tak zasa urobilo ďalšie z opatrení, ktoré zlepšujú podmienky pre návštevníkov a obyvateľov, ktorí by radi na svoje cesty po meste využívali bicykel. Mesto Banská Bystrica, podobne ako iné mestá na Slovensku, má problémy s dopravou, hlavne v ranných a poobedných hodinách sa tvoria dopravné zápchy, na sídliskách je problém so statickou dopravou.  Preto podobné cyklostanoviská samospráva plánuje postupne realizovať aj v iných častiach mesta a motivovať takouto formou verejnosť, aby vymenili autá za bicykel.

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk