Cyklisticka cestička v Stožku. Prečo a načo?

Dedinka na strednom slovensku má novú cyklistickú komunikáciu. Jej dĺžka je necelých 300m a nachádza sa na začiatku obce:

Cestička pre cyklistov sa nachádza pri ceste III. triedy s malou intenzitou dopravy. Cestička nie je napojená zo žiadnej strany na nejakú cyklotrasu. Na žiadnej strane nie je napojenie na cestnú komunikáciu.


Cyklistická cestička je z dlažby.

 
Napojenie je realizované pomocou značky ukončenia cyklistickej cestičky a daj prednosť v jazde. Je zaujímavé, že ak by išiel cyklista po ceste, kde je malá doprava, tak by nedával dávať žiadnu prednosť, zatiaľčo ak by chcel ísť po cestičke pre cyklistov, musel by 2x prekrižovať cestu.


Je treba pozitívne vyzdvihnúť umiestnenie dopravných značiek, ktoré sú mimo cestičky pre cyklistov

Je to neuveriteľné, ale na cyklotrase dlhej niekoľko 100m sú zošikmené vjazdy pre poľnohospodárske stroje. Ide o extrémne nebezpečné miesto pre cyklistov, nakoľko v prípade zmeny sklonu môže dôjsť k zmene jazdy cyklistu a nárazu na obrubník. Taktiež je úplný nonsens, aby vstupy pre vozidlá, ktoré prekonávajú oveľa väčšie výškové rozdiely museli mať znížený obrubník. Zase vizitka projektanta.


Značky sú nezmyselne veľké, úplne stačí zmenšený rozmer (v zmysle STN 018020).

 


 

Na záver:
Táto cestička pre cyklistov je výrazným príkladom vyhodenia peňazí. Žiadny cyklista ju nevyužije, nakoľko len príchod na ňu je pre neho nebezpečný. Samotné prevedenie je taktiež veľmi nebezpečné a neuveriteľné zošikmenia pre poľnohospodárske stroje vytvárajú extrémne miesta kde je len otázka času, kedy dôjde k zraneniu. Vypadá to, ako keby projektant nikdy nenavrhoval cyklistickú cestičku a tak navrhol rozšírený chodník pre chodcov bez ohľadu na právne predpisy a bezpečnosť cyklistov. Ešte nikdy som to nepísal, ale dúfam že táto cestička veľmi rýchlo zanikne, nakoľko je nepotrebná a v takomto prevedení nebezpečná. 

 

Pridajte sa do diskusie na forum.cykloplatforma.sk

Archív komentárov

2 thoughts on “Cyklisticka cestička v Stožku. Prečo a načo?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.