Čo sa chystá v Bratislavskom kraji? 

Rok 2019 by mohol byť pre cyklistov v BSK prelomový. Viacero projektov plánuje svoju realizáciu už v tomto roku.

Text: Emil Cino, Cyklokoalícia Pezinok

Veríme, že plány sa naplnia a cyklistom v najzapadnejšom kraji Slovenska sa dostane to, čo už dlho čakajú. Podpora a rozvoj trvalo udržateľnej multimodálnej integrovanej dopravy s dôrazom na cyklodopravu a chodcov je presne to, čo tento kraj potrebuje.

 

Malacky plánuju realizovať v tomto roku cyklotrasu v dĺžke 2 107 metrov. Na výstavbu tejto cyklotrasy v úseku “Družstevná – Radlinského” získal mestský úrad vyše 860 tisíc eur z eurofondov. Trasa bude prvou a hlavnou cestou budúcej siete cyklotrás, ktorá prepojí Kostolište (obec sa na Malacky pripája už existujúcou cyklotrasou), hlavné verejné služby, centrum obchodnej vybavenosti na Záhoráckej a Radlinského a prestupový terminál integrovanej dopravy na Nádražnej.

V úvode marca v Pezinku z dôvodu realizácie cyklochodníka PEZINOK – LIMBACH začal výrub drevín. Cyklochodnik, ktorý spája priľahlú obec Limbach na železničnu stanicu – terminál integrovanej dopravy, ma dĺžku takmer štyri kilometre. Prvé zmienky o tomto projektu sú ešte z roku 2015. Na výstavbu sa ma minúť niečo viac ako 800 000 tisíc eur. Pozitívom je vedenie trasy, bude tvoriť základnu kostru centrom mesta. Ak sa projekt zrealizuje, bude to po prvýkrát, kedy sa cyklista bude môcť na mestských komunikáciách pohybovať bezpečne vo svojom koridore.

Vo štvrtok 14. marca zverejenili obce Viničné a Slovenský grob výzvu na realizáciu cyklotrasy vrátane dopravného značenia. Nie je však úplne jasné, prečo súčasťou tohto projektu nie sú napojenia na Pezinok a teda na terminál integrovanej dopravy.

V hlavnom meste je určite dobrou správou, že ešte vo februári poslanci mestskej časi Staré mesto odhlasovali pokračovanie rekonštrukcie na Blumentalskej ulici. Cyklotrasa vedená Blumentálskou je dlhodobo zaradená v záväzných strategických dokumentoch mesta.  Oddelenie chodcov aj automobilov pásom zelene je bezpečným a atraktívnym riešením. Je skutočne len dobre, že ukažková cyklotrasa europských štandardov dostala zelenú.

Článok vám priniesla Platforma nemotorovej dopravy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.