Brezno má nové cyklotrasy a milo prekvapilo

Tento rok pokračovalo mesto Brezno v budovaní ďalších úsekov cyklotrás. Pozreli sme sa na niektoré vybudované úseky.

Cyklocestička na Švermovej ulici

Chodník na Švermovej ulici pre peších má šírku 1,5 m, pred Základnou školou Pionierska 2 je pre zvýšený pohyb detí v šírke 2 m. V celom úseku je riešený ako bezbariérový a od cyklochodníka, ktorého šírka je 2,5 m, je na časti úseku vyvýšený. Zaujala najmä oranžová dlažba ako povrch cyklocestičky. Na niektorých úsekoch bude pravdepodobne ešte doplnené dopravné značenie.

Od 1. júla mesto začalo robiť aj druhú polovicu úseku pred školou. V rámci tohto projektu sú v celom úseku chodníka navrhnuté lavičky, smetné koše, vrátane osvetlenia a dopravného značenia, ktoré sa bude osádzať postupne podľa postupu stavebných prác, prípadne po dokončení jednotlivých úsekov.

Pôvodný stav si môžete pozrieť na Google mapách:

Pred začatím je tiež cyklochodník na Ulici B. Němcovej

V rámci cyklotrasy C2, C5, C10 mesto sa čoskoro pustí aj do výstavby samostatného cyklochodníka, oddeleného od chodníka pre peších, na opačnej strane Ulice ČSA (popred potraviny Terno). Pokračovať bude smerom k Lidlu, kde sa pri čerpacej stanici Oktan napojí na cyklotrasu Brezno-Valaská, opačným smerom zasa cez ulicu Rázusova a sídlisko Mazorníkovo na cyklotrasu Čierny Balog.

Cyklocestička popri obchodných domoch je už vyasfaltovaná, treba ešte doladiť najmä detailny na konci smerom k čerpacej stanici.

 V realizácii sú tiež cyklochodníky 9. mája, Rázusova ulica – súčasť cyklotrasy C2, C5, C10, na NDH, Banisku – súčasť cyklotrasy Brezno – Valaská a v centre.

Pracuje sa aj na prepojení s Čiernym Balogom

Cyklotrasa z Mazorníkova do centra bude mať dĺžku 4,7 km

V rámci budovania cyklotrasy C2, C5, C10 mesto začalo s výstavbou cyklochodníka, ktorý prepojí Mazorníkovo – Vrchdolinku s Čiernym Balogom. V obci sa už nachádza cestička pre cyklistov, ktorá spája Čierny Balog časť Nový Krám a Brezno, Mazorníkovo – Vrchdolinka. Jej dĺžka je 1,1 km a prevýšenie cca 100 m. V Čiernom Balogu je možné po cestičke pre cyklistov pokračovať smerom na Hronec, prípadne po zrekonštruovaných miestnych komunikáciách do centra obce. Cyklotrasa bude mať pokračovanie z  Mazorníkova – Vrchdolinky do centra mesta, v plánovanej dĺžke 4,7 km.

Novovybudovaný cyklochodník povedie od autobusovej zastávky na Vrchdolinke po kostol na Mazorníkove, kde na asfaltovej vozovke bude označený piktogramami so symbolom cyklistu. Ako informovali z investičného odboru, pokračovať bude cez Ulicu 9. mája, popri budove bývalej pošty, popred predajňu Terno, cez novú lávku ponad Kabátovský potok na ulici Vrbová, cez slimák, Baldovský most a ulicou Rázusova po námestie. „Trasa ďalej povedie na opačnej strane námestia popri Bombure, ulicami Školská popri EBG, Hradby a pravou stranou Ulice ČSA v smere na Banskú Bystricu až po čerpaciu stanicu Oktan.

Treba povedať, že Brezno ma celkom milo prekvapilo niektorými riešeniami, pričom vidieť, že keď sa chce tak to ide. Za pár rokov by mohlo mať mesto celkom zaujímavú komplexnú cyklosieť s prepojením na okolité obce.

zdroje: brezno.sk

foto: Marián Gogola

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.