Bratislava pripravuje trasy pre horských cyklistov

V bratislavských mestských lesoch by mali pribudnúť nové trate pre horských cyklistov. Nových MTB Trailov plánuje mesto vytvoriť 13, schválili to minulý týždeň bratislavskí mestskí poslanci. Náročnosť niektorých z nich bude odstupňovaná.

„Navrhované MTB Traily nadväzujú na existujúcu sieť MTB Trailov a vytvárajú ucelený komplex cyklotrás pre horské bicykle na území lesoparku,“ uvádza sa vo schválenej koncepcii rozvoja horskej cyklistiky na území bratislavských mestských lesov.

Na väčšine cyklotrás sa budú nachádzať zákruty, vlny a terénne nerovnosti. Taká má byť napríklad aj plánovaná trasa medzi Kamzíkom a Vinohradmi, s dĺžkou asi 1,6 kilometra a 160-metrovým prevýšením či asi kilometrový obojsmerný trail nízkej až strednej náročnosti, ktorý má zase spojiť Somársku lúku na Kamzíku so vstupným bodom mestského lesoparku Koliba.

Asi dvojkilometrovú jednosmernú trasu s 200-metrovým prevýšením chystá mesto medzi Vežou Kamzík a Železnou studienkou.

„V prvej polovici trailu bude mierne klesanie s dvomi krátkymi stúpaniami v dĺžke asi 50 metrov, v druhej časti cyklotrasy bude klesajúci terén so zarezanou trasou v strmších pasážach,“ uvádza mesto s tým, že na trase sa budú dať robiť aj menšie skoky.

Ďalšia plánovaná obojsmerná cyklotrasa medzi Červeným mostom a bufetom Rotunda v dĺžke 1,9 kilometra má ísť aj ponad staré koryto potoka a v stredných pasážach ju bude treba zarezať do svahu.

Pre skúsených horských cyklistov zase mesto plánuje v lokalite Bikepark Koliba kilometrovú zjazdovú trať Kameňák s vyššou obtiažnosťou a 170-metrovým prevýšením. „Väčšinu trate bude tvoriť prírodný terén s úpravami. Trať sa nachádza na strmých serpentínach s kamenistým podkladom a koreňovými pasážami,“ uvádza mesto.

Asi šesťkilometrová obojsmerná trať pod názvom Vydrica Trail so stometrovým prevýšením má vzniknúť medzi údolnou stanicou lanovky a rázcestím U Slivu.

„V prvej časti trailu bude potrebné vybudovať novú cyklotrasu s dvoma premosteniami ponad potok a zarezaním trailu do svahu, v druhej časti sa už nachádza existujúci chodník, ktorý bude potrebné opraviť,“ vysvetľuje mesto.

Bratislava chce tiež prepojiť asi 2,3-kilometrovou cyklotrasou Červený kríž a Peknú cestu a 1,8-kilometrová trasa má zase viesť od Červeného kríža po Knižkovu dolinu. Pri tej budú musieť cyklisti zdolať 172-metrové prevýšenie.

„Prvá časť navrhovanej cyklotrasy predstavuje výšlap z Červeného kríža na kopec Veľká baňa. Od jeho vrcholu až po záver navrhovanej cyklotrasy má trasa klesajúci charakter s občasnými strmšími, náročnejšími časťami,“ uvádza mesto.

Z Červeného kríža sa plánuje ešte aj 2,3-kilometrová cyklotrasa na Potočnú ulicu, a to s 185-metrovým prevýšením. https://www.cyklodoprava.sk/bratislava-pripravuje-trasy-pre-horskych-cyklistov/ https://www.cyklodoprava.sk/bratislava-pripravuje-trasy-pre-horskych-cyklistov/Aj napriek vyššej náročnosti však môžu posledné dve uvedené cyklotrasy využiť aj horskí cyklisti s nižšími technickými schopnosťami jazdy, budú mať totiž možnosť náročnejšie terénne prekážky obísť alebo sa budú dať prejsť nižšou rýchlosťou.

Mesto chce napríklad prepojiť aj Päťbojársky trail s Krasňanským v Panskom lese, a tiež so Sanatóriom. V Rači zase plánuje polkilometrovú trasu vyššej náročnosti Slalomka, ktorá sa má potom napojiť na trať Červený kríž – Potočná ulica.

 

ZDROJ: http://bratislava.dnes24.sk/bratislava-chysta-nove-trasy-pre-horskych-cyklistov-217405

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.