BORDEAUX chce zlepšiť podmienky pre cyklistov v čase korony

Ťažké podmienky zapríčinené COVID19 krízou si vyžiadali aj v meste Bordeaux nový prístup k zlepšeniu podmienok pre cyklistov. S ohľadom na odchod ľudí z verejnej dopravy chcú podporiť alternatívnu mobilitu na bicykloch. Mesto to chce realizovať 3 piliermi opatrení a to sú:

1.Zabezpečenie a optimalizácia dopravnej siete pre rozsiahle využitie bicykla

2. Vytvorenie parkovacích miest pre bicykle

3. Podpora ekonomických opatrení

Chcú napríklad zredukovať počty pruhov pre motorové vozidlá na niektorých úsekoch. Počítajú s vytvorením samostatných a bezpečných cyklistických pruhov a zníženie šírky jazdných pruhov pre automobily. Zmeny by sa mali týkať aj úpravy dopravného plánu tak, že sa ulice stanú jednosmernými a vytvorí sa priestor pre cyklistov. Takiež sa uzavrú niektoré ulice pre motorizované režimy s presmerovaním dopravy.

Zámer počíta aj s vytvorením dočasných parkovacích plôch pre bicykle.

Ekonomické opatrenia zahŕňajú napríklad aj poukážky na bicykel (resp. jeho servisovanie). V prípade, že obyvatelia nemajú ani starý bicykel, ktorý by si opravili, môžu kupón v hodnote 200 EUR a za predpokladu, ak má domácnosť viac detí, využiť na:

• nákup nového alebo použitého bicykla pre dospelých alebo dieťa;

• obstaranie nového alebo použitého nákladného bicykla z profesionálnych dôvodov alebo na prepravu detí;

Okrem toho platí, že sa kupón môže použiť na:

• opravu bicykla;

• obstaranie nasledujúceho vybavenia: ochrana proti dažďu, prilby, svetlá a zariadenia proti krádeži bicykla, tašky, koše a detské sedačky

Navyše v spolupraci s inštitúciou MAMMA (Metropolitný dom alternatívnej mobility) sa má uľahčiť, propagovať a rozšíriť ponuka bezplatného poskytovania bicyklov. Chcú tiež rozšíriť bezplatné používanie samoobslužných bicyklov Vcub najmenej na prvú hodinu.

Navyše niekoľko združení ponúka participatívne opravárske dielne tak,aby sa využilo „Solidárne“ predplatné, ktoré hradia obce. To umožní ľuďom v ekonomických ťažkostiach ísť do dielní za účelom opravy bicyklov.

Určite inšpiratívne aj pre nás.

zdroj: http://velo-cite.org/wp-content/uploads/2020/04/Solutionv%C3%A9lo-Dossier-V%C3%A9lo-Cit%C3%A9.pdf

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk