Bicykel pre každé dieťa: Nová digitálna brožúra čerpá z medzinárodnej inšpirácie

Ako môžu všetky deti dostať odmalička prístup k bicyklu? Nová digitálna brožúra predstavuje inšpiratívne detské cyklistické iniciatívy a osvedčené postupy z celého sveta.

Bicykle umožňujú deťom zapojiť sa do svojej komunity, cestovať medzi školou a domovom, objavovať svoje mestá a zostať aktívne a zdravé. Ale príliš veľa detí nemá prístup k bicyklom a tieto príležitosti premeškajú, dokonca ani v popredných cyklistických krajinách, ako je Holandsko.

Dňa 15. apríla 2021 predstavili Tour de Force (TDF), Holandské veľvyslanectvo pre cyklistiku (DCE) a Mobycon svoju novú digitálnu brožúru „Medzinárodná inšpirácia pre prístup„ Bicykel pre každé dieťa ““ na príležitosti online uvedenia, ktorú Európska únia Zúčastnila sa Cyklistická federácia (ECF). Brožúra zdôrazňuje rôzne medzinárodné iniciatívy, ktoré umožňujú deťom každého prostredia, aby sa bicyklovanie stalo súčasťou ich života.

Na podujatí sa po zavedení brožúry uskutočnila panelová diskusia medzi odborníkmi na vysokej úrovni v oblasti advokácie cyklistiky, vrátane Jill Warren , generálnej riaditeľky ECF. Warren, ktorý túto brožúru ocenil, zdôraznil, aké dôležité je pre deti prístup k bicyklu, a preto sa im odporúča, aby sa s bicyklovaním začali už v mladom veku: „Mnoho našich životných návykov sa utvára v detstve. My v ECF veríme, že jazda na bicykli je zdravý a udržateľný celoživotný zvyk, ktorý by si mal každý osvojiť a trénovať čo najdlhšie. ““

Celkovým cieľom brožúry je zhromaždiť medzinárodnú inšpiráciu pre holandské ministerstvo pre infraštruktúru a vodné hospodárstvo pri iniciatívach v oblasti cyklistiky pre deti. Mobycon, ktorý sa zvyčajne delí o svoje odborné znalosti v oblasti holandských cyklistických iniciatív s inými krajinami, obrátil svoju úlohu v tejto brožúre pri zhromažďovaní informácií o iniciatívach z celého sveta, ktoré je možné zdieľať v Holandsku.

Cyklistická krajina

Holandsko je všeobecne považované za svetového lídra v oblasti cyklistiky. Dospievajúci vo veku od 12 do 17 rokov trávia na bicykli priemerne 26 minút denne, pričom ho využívajú na 55% svojich ciest. Dievčatá v Holandsku navyše jazdia na bicykli takmer rovnako ako chlapci; v žiadnej inej krajine sa dievčatá toľko nebicyklujú.

V celej krajine však stále existujú tisíce detí, ktoré nebicyklujú, často preto, že nemajú prístup k bicyklu. Podľa brožúry 1 z 9 detí v Holandsku vyrastá v chudobe, čo znamená, že nákup bicykla je jednoducho príliš drahý.

Táto digitálna brožúra, ktorá je súčasťou ambícií spoločnosti TDF zvýšiť do roku 2027 štatistiku cyklistiky , pomôže miestnym samosprávam a úradom pri rozvoji dobre fungujúcich prevádzok, ktoré zhromažďujú, opravujú alebo poskytujú prístup k bicyklom pre deti. Jedným z kľúčových cieľov TDF je dosiahnuť „zvýšenie počtu kilometrov za rok o 20 percent v roku 2027 v porovnaní s rokom 2017.“ Ako je možné vyvodiť z Warrenových komentárov, jedným z najlepších spôsobov, ako dosiahnuť taký rozsiahly nárast cyklistiky, je zabezpečiť, aby deti a mladí ľudia začali jazdiť na bicykloch už v ranom veku, vytvoriť si dlhoročný zvyk a prispieť ku kultúre cyklistiky.

Už v Holandsku sa vyvíjajú iniciatívy, aby sa viac mladých ľudí dostalo na bicykel. V roku 2015 ANWB (Kráľovský holandský turistický klub) zahájila program pre detské bicykle , ktorý poskytuje mnohým deťom vyrastajúcim v chudobe bicykel. Ďalšie pilotné projekty sa v súčasnosti uskutočňujú vo viac ako pätnástich mestách po celom Holandsku s cieľom nadviazať dlhodobé vzťahy s miestnymi partnermi, ktorí majú ľahký prístup k cieľovým skupinám. 

Na základe medzinárodnej inšpirácie zdôraznenej v brožúre predstavujú títo piloti počiatočné kroky na zabezpečenie toho, aby Holandsko dosiahlo „Bicykel pre každé dieťa“, čím ďalej zvyšuje svoju reputáciu významného cyklistického národa.

Túto brožúru môžu využiť aj ďalšie krajiny a mestá po celom svete, ktoré sa usilujú zahájiť svoje vlastné cyklistické iniciatívy pre deti. Jeho neoceniteľné poznatky, ktoré sú k dispozícii online v angličtine, môžu pomôcť posilniť cyklistiku medzi mladými ľuďmi nielen v Holandsku, ale aj v širšom medzinárodnom meradle.

Tu si môžete stiahnuť zadarmo digitálne kópie brožúry tu .

Udalosť uvedenia brožúry na trh online si môžete pozrieť tu .
Autor:                Cian Delaney         

zdroj: https://ecf.com/news-and-events/news/bicycle-every-child-new-digital-booklet-draws-international-inspiration

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk