Berlínčania žiadajú lepšie podmienky pre cyklistov

Ak ste boli teraz niekedy v Berlíne a prečítate si nadpis článku, možno sa zamyslíte, že o čo ide? Však Berlín má relatívne vysoký podiel cyklistov cca. 13 %. Majú dosť cyklotrás (min. oproti našim mestám), cyklistov je na uliciach “na mraky”. Tak čo sa majú čo sťažovať.

Ako sme písali v jednom z minuloročných čísel Cyklistickej dopravy, v Berlíne vznikla iniciatíva, akési všeľudové hlasovanie, ktoré požaduje zlepšenie podmienok pre cyklodopravu. Idea referenda spočíva v tom, že ak si občania zvolia zástupcov, tí by mali hájiť ich záujmy ako aj zmeny prostredníctvom referenda, v tomto prípade za zlepšenie podmienok pre cyklistov.

A nie sú to len nejaké všeobecné alebo vágne požiadavky, že nikto nevie, čo by chceli. V rámci cykloreferenda sa identifikovali konkrétne opatrenia ako aj problematické oblasti, ktoré je nutné zlepšiť.

Aby ste získali predstavu, že o čo ide, môžete si pozrieť sumárnu prezentáciu, ktorá je k dispozícii na tomto linku.

Jedným z problémov, ktoré považujú za kritický je bezpečnosť na cyklocestičkách. V duchu hesla, že pokiaľ nedokážeme poslať samotné deti, aby na bicykli išli po meste samé, cykloinfraštruktúra nie je bezpečná. Preto hodnotili aj konkrétne ulice s cykloinfraštruktúrou.

     

 

Podľa štatistík je iba 10 % z celkového počtu cyklotrás bezpečných. Ostatné nutne potrebujú revíziu. Priťažuje tomu aj fakt, že každé tri týždne zomrie v Berlíne cyklista!

Zaujímavá je požiadavka na zvýšenie podielu cyklodopravy v rámci verejného dopravného priestoru, kde v súčasnosti patrí cyklodoprave 3 %, ale v budúcnosti by chceli mať 7 % podiel. Podobne chcú znížiť znečistenie ovzdušia.

A čo konkrétne ciele?

  • 350 km cykloulíc,
  • 1500 km dvojmetrových cyklocestičiek,
  • 200 tisíc parkovacích miest pre bicykle,
  • 75 križovatiek s riešením pre cyklistov,
  • 50 zelených vĺn na koordinovaných križovatkách,
  • 150 km cyklodiaľníc a pod.

 

A teraz “čerešnička na torte”, ročné financovanie do cyklodopravy by do roku 2019 malo predstavovať 51 miliónov EURO! Iba pripomínam, že Berlín má cca.3,5  mil. obyvateľov.

 

Na celom tomto návrhu sa podieľal komplexný tím dobrovoľníkov zanietených pre cyklodopravu, pričom na návrhu strávili niekoľko tisíc hodín. Budeme im držať palce a samozrejme sa aj inšpirovať. V súčasnosti stále vyzývajú na finančnú podporu obyvateľov, aby mohli predložiť nový cyklozákon.

zdroj a foto:volksentscheid-fahrrad.de/

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.