Amsterdam od 1.novembra zaviedol novú emisnú oblasť

Neviem,či to bol zámer, ale práve na sviatok všetkých svätých v Amsterdame zaviedli novú emisnú zónu , ktorá je ohraničená okruhom A10.

Čo sa po novom zmení?

Do vymedzenej oblasti budú môcť ísť iba autá, ktoré spĺňajú emisnú normu Euro 4 a vyššie. Už aj doteraz mali menšiu emisnú zónu, ale po novom sa to sprísni.

Do prvého marca nasledujúceho roku bude platiť prechodné obdobia, počas ktorého previnilcov slušne upozornia, po 1. marci už budú pokutovať.

Systém je postavený na kontrole evidenčných čísel vozidiel, ktorý je prepojený s databázou, kde sa vie zistiť o aké vozidlo a druh motora ide.

Navyše pre majiteľov starších dieselových aut radnica pomôže sčasti kompenzovať prechod na čistejšie vozidlo formou šrotovného. Pre používateľov automobilov mesto pripravilo aj alternatívu dochádzania do centra a síce automobil môžu nechať na niektorom parkovisku park and ride a pokračovať do centra verejnou dopravou. Tí, čo používajú bicykel, problém nemajú 🙂 .

Navyše bude možné za určitých okolností požiadať o šrotovné. Čo sa nám zdá trošku nefér,ale keď sa tak rozhodli, je to ich vec 🙂

Prečo ekologická zóna?

Automobilová doprava je jedným z najväčších znečisťovateľov v Amsterdame. Emituje znečisťujúce látky, ako je oxid dusičitý a pevné častice, ale aj skleníkové plyny, napríklad CO2. Preto mesto zavádza nové ekologické zóny, podporuje jazdu bez emisií pomocou dotácií na nákup a inštaluje dobrú a rýchlu nabíjaciu sieť pre elektromobily. Týmto spôsobom sa Amsterdam stane čo najviac bezemisným, čo chce dosiahnuť už v roku 2025.

zdroj: www.amsterdam.nl

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk