Aký bol Európsky týždeň mobility v Žiline

Ak čítate našu stránku pravidelne určite ste si všimli, že včera skončil Európsky týždeň mobility. Tento rok sa do kampane na Slovensku zapojilo 58 miest a medzi nimi aj mesto Žilina.

Pondelok – štvrtok

Od pondelka do štvrtka mesto organizovalo na rôznych miestach- peších ťahoch raňajky pre chodcov.

Utorok

Opäť mesto Žilina zorganizovalo na Nám. A. Hlinku aktivity pre cyklistov zbierku bicyklov Kolo pro Afriku, v ktorej sa vyzbieralo 140 bicyklov. (Večer ešte mestské zastupiteľstvo našťastie neprijalo sprejazdnenie ulice vyhradenej pre MHD všetkými vozidlami.)

Streda

Okrem raňajok pre chodcov mesto v tento deň zorganizovalo diskusiu o rozvoji cyklodopravy v meste Žilina. Bohužiaľ mala táto akcia pomerne malú účasť.

Štvrtok

V rámci Žilinského dňa zdravia sa prezentovali najmä zdraviu prospešné aktivity a pomôcky dotýkajúce sa aj cyklistiky a chôdze. Aktivita bola zameraná na širokú verejnosť.

Piatok

Cykloraňajky – na základe podnetov z predchádzajúcich raňajok sme tentokrát začali už o 6:30 a aj napriek nepriaznivému počasiu sa tak raňajok zúčastnili aj cyklisti dochádzajúci do práce na 7:00. Akcie sa zúčastnilo viac ako 30 cyklistov, no približne stovka prešla okolo bez zastavenia.

Parkingday (škola servisu) – keďže sme z predchádzajúcich akcii mali pocit, že cyklisti sa v ranných hodinách príliš ponáhľajú, zorganizovali sme túto akciu v poobedných až večerných hodinách. Účelom bolo ukázať zmysluplné využitie verejného priestoru inak vyhradeného pre statickú dopravu a tiež príprava bicyklov na nedeľnú cyklojazdu a informovanie o nej. Akcie sa aktívne zúčastnilo približne 40 cyklistov, pričom niektorých z nich sme stretli aj na cykloraňajkách. Ďalším poučením z predchádzajúcich akcií bolo, že sme podávali čerstvú kávu a čaj z mobilnej kaviarne.

Nedeľa: Posledná cyklojazda

Na nedeľu sme si pre cyklistov pripravili rozlúčkovú cyklojazdu po meste. Stručné vysvetlenie prečo bola posledná nájdete tu. Akcie sa zúčastnilo približne 100 cyklistov, pričom na ukončenie na Stanicu ich prišlo asi 50.

City Posledná Cyklojazda

Príjazd cyklistov na Stanicu Záriečie na konci cyklojazdy si môžte pozrieť na nasledujúcom videu:

Dobrá rada na záver: ak uvažujete nad účasťou policajných preventistov na vašej akcií, kontaktujte ich niekoľko mesiacov vopred, napr. v Žilinskom kraji aspoň šesť mesiacov vopred.

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk

Archív komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.