Aký bol cyklistický rok 2019 podľa Stravy

Keďže sa blíži koniec roka, viacerí z nás asi pomaly začínajú sumarizovať svoje cyklistické denníčky a štatistiky. V o niečo väčšom tak opäť spravila aj spoločnosť Strava. Vo svojej dnešnej tlačovej správe zverejnila štatistiky 48 miliónov používateľov zo 195 krajín. Spolu ide o 822 miliónov aktivít s prejdenými viac ako 8 miliardami kilometrov. Cyklisti sa na tejto vzdialenosti podieľali 5,6 mld. km. K akým záverom spoločnosť dospela sa dočítate v nasledujúcom sumári.

Zvyšuje sa rovnosť pohlaví v cyklistike

Celosvetovo sa rozdiel v podiele cyklistiek/cyklistov dochádzajúcich na bicykli do práce znížil na 6,7 %. Napríklad v meste Portland v USA na používa bicykel aj na dochádzanie do práce 44,5 % cyklistiek a 45,4 % cyklistov.

Cyklisti skúšajú nové športy

Ak ste už svoje aktivity niekedy konzultovali s doktorom alebo trénerom, určite vám odporúčal aj doplnkové športy na kompenzáciu jednostranného zaťaženia. Zdá sa, že tento rok si toto odporúčanie vzala k srdcu väčšina cyklistov. V porovnaní s rokom 2015, kedy doplnkové aktivity vykonávalo 47,2 % cyklistov, v tomto roku stúpol ich podiel na 67,9 %. Medzi najpopulárnejšie aktivity cyklistov pritom patria beh, turistika a chôdza.

Stravu začali používať viacerí profesionáli

Aplikáciu vo väčšej miere začali používať profesionálni športovci. Údajne viac ako polovica účastníkov tohtoročnej Tour de France bola aktívna aj na Strave. Celosvetovo svoje aktivity na Strave zaznamenáva viac ako 1100 profesionálnych športovcov. Ako sa porovnať s profesionálnymi cyklistami pomocou tejto aplikácie sa dozviete aj v našom článku.

Indoorová cyklistika na vzostupe

V januári 2019 nahralo na Stravu 15,2 % cyklistov indoorové výjazdy, či už zo spinningu alebo pomocou virtuálnej platformy (zwift apod.). V porovnaní s januárom 2016, kedy takýto výjazd nahralo 5,5 % cyklistov, ide tade o výrazný nárast. V júly 2019 indoorový výjazd na stravu nahralo 4,9 % cyklistov, teda cyklisti jazdia na trenažéroch alebo valcoch aj v lete. Budúci rok pritom UCI bude organizovať aj Majstrovstvá sveta v ecyklistike.

Najrýchlejšie bicykle podľa Stravy

Jedným z údajov, ktorý si cyklisti všímajú pri každom výjazde je určite priemerná rýchlosť. Ak si teda chcete zvýšiť svoju primernú rýchlosť zvážte nákup nového bicykla J Prehľad najrýchlejších bicyklov podľa priemernej rýchlosti je nasledovný (priem. rýchlosť výjazdov na konkrétnom bicykli v zátvorke):

  1. Canyon Speedmax (28.8km/h)
  2. Cervelo P5 (28.5km/h)
  3. Giant Trinity (28.2 km/h)
  4. Trek Speed Concept (28.2km/h)
  5. Specialized Shiv (27.7km/h)

Začnite diskusiu o tomto článku na forum.cykloplatforma.sk