Ak chcete študovať na Oxforde, auto vám na univerzitu nedovolia,ale požičajú vám na bicykel

V čom spočíva úspech počtu cyklistov v anglickom Oxforde (150 tis. obyvateľov) , kde sídli najstaršia anglická univerzita a to Univerzita v Oxforde nazývaná aj ako Oxfordská univerzita?

Ak bol niekto z vás  v tomto univerzitnom meste, kde študuje približne 22 tisíc študentov, určite si všimol vysoký podiel cyklistov (cyklistický modal split je tu 19 %). Je zrejmé, že vysoký podiel cyklistov majú na svedomí najmä študenti. Je to najmä z jedného prostého dôvodu.

 

A síce?

Ak ste študentom, máte zákaz používať auto a dokonca si ho priviesť do kempusu (areálu univerzity) ako aj mesta. Musíte si vybaviť tzv. parking permit, čo je niečo ako povolenie parkovania,ktoré vám však nemusia dať. Každý jednotlivec sa totiž prísne  posudzuje, či to auto potrebuje na univerzite (napr. ak ste zdravotne postihnutý). Dokonca aj profesori a zamestnanci univerzity si povolenie musia vybaviť. Rýchle a dostupné parkovanie známe zo Slovenska vám teda univerzita neumožní (na rozdiel od niektorých slovenských univerzít,ktoré budujú parkovacie miesta na internátoch). Ale na druhej strane, univerzita vám pomôže získať bicykel, ak ho teda nemáte.

Samotná univerzita totiž dáva študentom bezúročné požičky, aby si študenti mohli zakúpiť bicykel a príslušné vybavenie. Podobne môžete používať verejné bicykle nazvané Oxonbike. Okrem klasických bicyklov tam požičiavajú aj elektrobicykle, aby ste to vytiahli na Headington Hill. 

 

Takže ak patrí Univerzita v Oxforde medzi najlepšie univerzity sveta a my také asi nemáme, asi by sme mali zakázať autá, čo vy na to?:-)

foto: cyclinguphill.com/photos-cycling-oxford/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.