5 holandských miest vytvorilo štandard pre bezpečné otvorené dáta o zdieľanej mobilite.

Členovia POLIS  AmsterdamUtrecht,  Eindhoven,  Rotterdam , spolu s Haagom, Ministerstvom infraštruktúry a vodného hospodárstva v Holandsku vyvinuli prvú verziu City Data Standard – Mobility (CDS-M), otvoreného dátového štandardu na výmenu údajov medzi miest a operátorov zdieľanej mobility.

Zdieľaná mobilita sa využíva na čoraz väčšom počte miest ako udržateľná alternatíva k tradičným formám dopravy. Vďaka tomu sa zhromažďuje množstvo údajov o využívaní zdieľanej mobility. Výhodou toho je, že politika môže byť vytvorená na základe skutočného použitia namiesto predpokladov.

Zdieľanie údajov však zahŕňa množstvo rizík: údaje o využívaní zdieľanej mobility súvisia so správaním používateľov a súkromie týchto používateľov v súčasnosti nie je vždy zaručené. Riziká sú aj v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ako napríklad hackovanie vozidiel alebo osobných údajov.

V dôsledku toho je dôležité, aby sa zdieľané údaje o mobilite vymieňali bezpečne a efektívne v súlade s príslušnými právnymi rámcami.
Mestá Amsterdam, Utrecht, Groningen, Eindhoven a Rotterdam v praxi vyvinuli postup, ktorý plne spĺňa tieto požiadavky: CDS-M. Tento postup je verejne prístupný a môžu ho uplatniť všetky miestne orgány v prípadoch, keď sa využíva zdieľaná mobilita.

Táto príručka stanovuje postup a obsahuje všetky súvisiace dokumenty a nástroje, ktoré zamestnancom umožňujú zabezpečiť bezpečnú výmenu údajov v projektoch zdieľanej mobility.

Prečítajte si návod tu. http://www.cds-m.com/

Tento prístup je určite aj inšpiráciou pre Slovensko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.