13,4 km dlhá cyklotrasa medzi Hornou Stredou a Novým mestom nad Váhom

Obyvateľom okresu Nové Mesto nad Váhom už čoskoro pribudne bezpečnejšia, pohodlnejšia a atraktívnejšia alternatíva na športovanie či dochádzanie za prácou. Výstavba 13,4 kilometrového úseku cyklotrasy medzi obcou Horná Streda a okresným mestom Nové Mesto nad Váhom v týchto dňoch vrcholí. Verejnosti bude k dispozícii už koncom mája.

 

Obyvateľom okresu Nové Mesto nad Váhom už čoskoro pribudne bezpečnejšia, pohodlnejšia a atraktívnejšia alternatíva na športovanie či dochádzanie za prácou. Výstavba 13,4 kilometrového úseku cyklotrasy medzi obcou Horná Streda a okresným mestom Nové Mesto nad Váhom v týchto dňoch vrcholí. Verejnosti bude k dispozícii už koncom mája.

Náklady spojené s výstavbou tohto úseku cyklotrasy vo výške takmer 3,7 mil. € znáša Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) ako realizátor myšlienky Vážskej cyklotrasy. Stavebné práce boli spustené minulý rok v novembri, slávnostného finále sa cyklotrasa dočká už v máji. „Práce prebiehajú podľa harmonogramu. Hoci nás trošku pribrzdilo mrazivé zimné počasie, budúci týždeň by sme mali ukončiť asfaltové práce. Následne nás čakajú už len dokončovacie práce a krajnice. Celkovo tu bude položených 9 tis. ton asfaltu a okolo 6 tis. ton betónových konštrukcií,“ priblížil hlavný stavbyvedúci Anton Boc zo spoločnosti STRABAG, s. r. o., ktorá výstavbu cyklotrasy realizuje. Súčasťou 13,4 km úseku cyklotrasy budú aj dve zastrešené odpočívadlá, ktoré cyklistov, korčuliarov i chodcov využívajúcich cyklotrasu prichýlia v prípade zlého či priveľmi slnečného počasia. Cyklotrasa je navyše plne segregovaná od motorovej dopravy, čím sa zvýši nielen komfort, ale predovšetkým bezpečnosť cyklistickej verejnosti.

 

Prví cyklisti sa po nej prevezú už v máji

Skontrolovať priebeh realizácie stavby prvého úseku Vážskej cyklotrasy prišiel vo štvrtok 26. apríla 2018 aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. „Od prvej návštevy, ktorú som v rámci kontrolného dňa absolvoval v novembri uplynulého roku, sa urobilo naozaj veľmi veľa. Položili sa ďalšie asfaltové koberce, v tomto štádiu treba doasfaltovať už len posledných 3,5 km. V závislosti od počasia by táto stavba mala byť odovzdaná približne o 10 dní. Som preto veľmi rád, že splníme termín otvorenia tejto cyklotrasy koncom mesiaca máj. Je tu vidieť kus dobre odvedenej práce, preto verím, že si verejnosť túto cyklotrasu naozaj užije, či už v rámci voľnočasových aktivít alebo počas dochádzania do práce na bicykli,“ tešil sa župan Jaroslav Baška, ktorý je zároveň autorom myšlienky výstavby 100 km segregovanej Vážskej cyklotrasy.

Prví cyklisti sa tak po historicky premiérovom úseku Vážskej cyklotrasy prevezú už koncom mesiaca máj. Jej slávnostné otvorenie a odovzdanie verejnosti je naplánované na piatok 25. mája 2018. Po tomto termíne bude cyklotrasa pripravená na prvých cyklistov či korčuliarov, ale aj tých, ktorí ju budú využívať ako plnohodnotnú alternatívu dochádzania do práce. Cyklotrasa totiž spája obce Pobedim, Hornú Stredu, Brunovce, Potvorice a Považany s mestom Nové Mesto nad Váhom. Na jej trase sa nachádza viacero väčších regionálnych firiem a zamestnávateľov s najväčšou koncentráciou v Novom Meste nad Váhom.

foto:TSK

Súťaž o názov cyklotrasy a nový horský bicykel ešte stále prebieha

Tento úsek cyklotrasy je prvou z ôsmich častí vznikajúcej Vážskej cyklomagistrály. Druhá časť tohto 100 km megaprojektu je aktuálne takisto vo výstavbe, a to v úseku Púchov – Nosická priehrada. Na príprave zvyšných 6 úsekov TSK aktívne pracuje, najbližšie k realizácii je úsek Nové Mesto nad Váhom – Trenčín a úsek Považská Bystrica – hranica so Žilinským samosprávnym krajom. Na oba tieto úseky má TSK vydané právoplatné územné rozhodnutie, pripravuje sa dokumentácia pre stavebné povolenie. O tom, ako sa bude 100 km dlhá cyklotrasa volať, ešte stále, až do 22. mája 2018 rozhoduje verejnosť prostredníctvom súťaže o horský bicykel, ktorej vyhlasovateľom je Trenčiansky samosprávny kraj.

 

zdroj: TSK a https://www.puchov.in/cyklotrasy-v-regione-sa-postupne-rozrastaju/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.