Pripomienkujte cyklostratégiu do 13.3.2013

Vláda predstavila dokument národnej Cyklostratégie, ktorý je možné pripomienkovať do 13.3.2013. Tak smelo do toho.

 

https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=-1&matEID=5930&langEID=1

 

Ako informovali Hospodárske noviny do roku 2020 by mohlo na Slovensku vzniknúť tisíc kilometrov nových ciest pre cyklistov. Ročne to tak predstavuje vybudovanie 125 km cyklotrás vo všetkých slovenských mestách. Takéto sú zámery ministerstva dopravy. Cyklostratégia sa práve nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Ministerstvo dopravy pod vedením Jána Počiatka (Smer-SD) pritom odhaduje, že v budúcom roku dosiahnu náklady na niektoré opatrenia Cyklostratégie takmer 13 miliónov eur. Z toho by malo na cyklocesty v mestách ísť desať miliónov eur a počíta sa s vybudovaním štyridsať kilometrov takýchto ciest. Zároveň majú putovať viac ako dva milióny eur na cyklopruhy a cyklokoridory na už existujúcich cestách. Tých sa má spraviť 85 km.

Tiež sa má vyznačiť 800 km nových cykloturistických trás, čo predstavuje náklady 160-tisíc eur. V roku 2015 si pritom Cyklostratégia vyžiada podľa odhadov náklady vyše 15 miliónov eur a o rok neskôr to bude viac ako 17 miliónov eur.

Na Slovensku je v súčasnosti vyznačených 530 cykloturistických trás v celkovej dĺžke vyše desaťtisíc kilometrov. O sieť cyklotrás sa starajú prevažne občianske združenia. Najviac cyklotrás je vyznačených v horskom alebo lesnom prostredí Žilinského a Banskobystrického kraja. Oba stredoslovenské kraje dominujú aj dĺžkou cyklotrás. V každom kraji je vyše dvetisíc kilometrov a spolu ponúkajú 43 percent z celkovej dĺžky na území celého Slovenska. Avšak zabudli spomenúť, že väčšina trás je iba značených na existujúcich komunikáciách pre motorové vozidlá.

 

Akékoľvek návrhy môžete napísať aj do tohto formulára:


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.