Cykloakcia – Horal A Horal tour 9-11.8 2013

Charakteristika podujatia
„Horský cyklistický maratón HORAL organizuje športový klub HORAL –ALTO Slovakia v spolupráci s mestom Svit a obcami Liptovská Teplička, Šuňava a Vikartovce.

Prvý ročník sa konal v roku 2000 ako reakcia na stúpajúcu popularitu  vytrvalostných pretekov na horských bicykloch pre rekreačných ako aj výkonnostných cyklistov. Keďže v tom čase existovalo na Slovensku len pár MTB maratónov a na východe Slovenska a v tatranskej oblasti žiaden, rozhodli sa členovia nášho klubu túto medzeru vyplniť. Pretek je „otvorený“, to znamená, že sa ho môžu zúčastňovať ako registrovaní cyklisti, tak aj bežní amatéri tzv. „hobby jazdci“.
karticka predok 2013 A6 copy

Cyklomaratón HORAL nie je pretekom len pre výkonných športovcov. Tratí a kategórií je viac. Trasy sú volené tak, aby si cyklista každej výkonnostnej kategórie našiel tú svoju.

Trasa „HORAL KREJZI

je z ponuky najdlhšou a najnáročnejšou. V tomto prípade sa možno bežným necyklistom alebo rekreačným cyklistom naozaj zdá, že ide o extrém. Parametre trasy sú: dĺžka 130km a celkové prevýšenie 4200m. Po päťročnej prestávke sa nám podarilo vrátiť k najväčšej atrakcii na trati – k vrcholu Kráľovej hole (1946m.). Do takejto výšky sa cyklisti nedostanú nikde na Slovensku ani v susedných krajinách. Je to skutočná maratónska vysokohorská trasa, ktorá je mnohými cyklistami považovaná za najťažšiu na Slovensku. Zároveň je však potrebné povedať, že je to aj jedna z najkrajších slovenských cyklomaratónskych trás. Atraktívnosťou prostredia, pestrosťou a cyklisticko-technickou náročnosťou sa bez preháňania môže porovnávať so slávnymi maratónmi v Alpách. Názov trasy „HORAL LEJZI“, tak trochu klame. V žiadnom prípade si jej absolvovanie nemôžu dovoliť netrénovaní, alebo nebodaj leniví cyklisti. Dĺžka je 73km a celkové prevýšenie 1800m.

„HORAL SENZI

je už naozaj niečo iné. Nedá sa tu už hovoriť o maratóne, ale skôr o akejsi „maratónskej štvrťke“. Trať je svojimi 43km dĺžky a 1.300m prevýšenia vhodná najmä pre ľudí, ktorí majú niečo natrénované.

„HORAL ÍZI“

je novinkou roku 2013. Je to trať pre príležitostných cyklistov, pre ktorých je aj 20 km v teréne na bicykli výzvou.

Poslednou, aj keď určite nie svojim významom, je trasa „HORAL DEJZI“. Je určená pre rodinné družstvá. Rodinou je v tomto prípade myslený tým cyklistov zložený z jedného dospelého a aspoň jedného dieťaťa vo veku do 13 rokov. Dĺžka technicky nenáročnej trate s prevahou asfaltového povrchu (17km) umožňuje „rodinám“ aktívnejšie stráviť dlhé hodiny čakania na svojho „maratónca“. Súčasťou podujatia sú aj súťaže pre deti a exibície „majstrov cyklistického umenia“.
Horal_leták_ondra_fojtik
HORAL má okrem vysokej športovej úrovne (pravidelnými účastníkmi sú niektorí výborní slovenskí či českí cyklisti napr. Tomáš Hauser, Michal Lami, Vladimír Oprenčák, Ondřej Fojtík, Véna Hornych či Karel Hartl), aj významnú spoločenskú rovinu. Rodinní príslušníci a priatelia prichádzajú povzbudiť „svojich“ pretekárov, ale okrem tejto „pasívnej“ účasti sme často svedkami aktívnej účasti celých rodín. Podujatie je aj „významnou udalosťou“ v regióne. Organizovania sa zúčastňujú nielen stovky „anonymných“ organizátorov a pomocníkov, ale aj oficiálne regionálne inštitúcie napr. obecné a miestne úrady, mestská i štátna polícia, lesné spoločenstvá, dobrovoľní členovia horskej služby a rôzne iné kluby a združenia. HORALa sa zúčastnili aj známe osobnosti verejného života.

HISTÓRIA
Prvý ročník maratónu, sa konal v roku 1999. Keďže sa jednalo o „pokusný ročník“ bol maximálny počet účastníkov stanovený správou NP Nízke Tatry na 50. Ten bol aj dosiahnutý. Generálnym reklamným partnerom bola firma ALTO Slovakia s.r.o. a hlavným mediálnym partnerom Rádio Tatry. Pri druhom ročníku sa počet účastníkov zastavil na čísle 220 a po prvý krát bola použitá myšlienka rodinnej trasy DEJZI. Počasie HORALovi v roku 2001 neprialo a rozbahnené trate dali cyklistom poriadne zabrať. Ak si niekto v predchádzajúcom ročníku myslel, že horšie počasie už nemôže byť, tak sa veľmi mýlil. Pred tretím ročníkom začalo intenzívne pršať týždeň pred štartom a prestalo až večer po maratóne. Bahno a potoky vody zmenili maratón pre 190 statočných na cyklistické galeje. Napriek tomu, že sa o HORALovi začalo medzi cyklistami hovoriť ako o maratóne, na ktorom stále prší, získal aj povesť jedného z najkvalitnejších a najkrajších maratónov u nás. Štvrtý ročník ako keby chcel všetkým vynahradiť predchádzajúce trápenia. Ideálne počasie, rekordná účasť ( 430 cyklistov), podarená voľba nového centra  preteku, skvelá atmosféra. To všetko a mnoho ďalších drobností urobilo z HORALa skutočný sviatok horskej cyklistiky na Slovensku. V rámci piateho ročníka „HORALa“ v roku 2004 sme dostali od Slovenského zväzu cyklistiky dôveru na usporiadanie historicky prvých, Majstrovstiev Slovenska v MTB maratóne. Podarilo sa a rekpordným počtom účastníkov (viac ako 500), sa nám opäť podarilo prekročiť rekord a zároveň sme mali najvyššiu účasť zo všetkých maratónov konaných na Slovensku. V nasledujúcom šiestom ročníku mal HORAL do tretice po sebe šťastie na počasie, ktoré je pre účastníkov základom pekných zážitkov z maratónu. K tomu sa pridala kvalitná organizácia a zabezpečenie, ako aj veľmi dobré zázemie, ktoré podujatiu poskytol hotel Mladosť. Opäť veľmi početná účasť domácich aj zahraničných cyklistov opäť potvrdila, že HORAL patrí medzi najobľúbenejšie cyklomaratóny.
HORAL TOUR
V rámci 10. ročníka v roku 2009 sme zaviedli významnú novinku – viacdňový etapový MTB pretek pod názvom HORAL TOUR. Po veľkom úspechu, tejto slovenskej premiéry viacdňového vytrvalostného etapového MTB podujatia, v tomto projekte pokračujeme. V roku 2013 sa tak bude konať už jeho 5-ty ročník. HORAL TOUR bude mať opäť tri etapy, ale prinesie aj významné zmeny:

Prvá etapa

(piatok 9.8.2013) – tzv. Vysokotatranská. Po prvý krát HORAL zamieri aj do Vysokých Tatier. Účastníci budú mať možnosť absolvovať 45km dlhú atraktívnu trasu so štartom vo Svite a s cieľom na Štrbskom Plese.

Druhá etapa

(sobota 10.8.2013) – tzv. Nízkotatranská. Účastníci si budú môcť vybrať z vyššie uvedených trás. A to buď maratónsku trasu HORAL KREJZI s výšľapom na Kráľovu hoľu, polmaratónsku trasu HORAL LEJZI, alebo štvrťmaratón HORAL SENZI.

Tretia etapa

(nedeľa 11.8.2013) Cyklisti si vyskúšajú technický a atraktívny cross country okruh v blízkosti Svitu v pohorí Kozie chrbty. Dĺžka okruhu bude 4,5km s prevýšením 220m. Okruh budú cyklisti absolvovať 8x (ženy a veteráni 6x) a prekonajú 36 kilometrovú vzdialenosť a prevýšenie 1760m. V každom okruhu budú cyklisti prechádzať cez Svit, takže táto etapa


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte číslo podľa rovnice(chránime sa pred spam robotmi) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.